KONST / Litografier / Litografi 7437073
*
nr 743 7073
Olle Nyman
(1909-1999), Sverige
Litografi, Olle Nyman (1909-1999), -71, 46/400, Träd, motivets mått: 75 x 61
Olle Nyman, född 1909 i Saltsjö-Duvnäs, död där 1999, svensk målare och skulptör.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 17:02:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 22:17:21
1
300 kr
25/2 21:24:50
2
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Olle Nyman
Olle Nyman, född 1909 i Saltsjö-Duvnäs, död där 1999, svensk målare och skulptör.
Läs mer om Olle Nyman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier naturmotiv olle nyman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träd
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44
-
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53
-
8362 Färglitografi
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52
*
Olle Nyman
Olle Nyman, född 1909 i Saltsjö-Duvnäs, död där 1999, svensk målare och skulptör.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Olle Nyman
nr 743 7073
Olle Nyman
(1909-1999), Sverige
Litografi, Olle Nyman (1909-1999), -71, 46/400, Träd, motivets mått: 75 x 61
Olle Nyman, född 1909 i Saltsjö-Duvnäs, död där 1999, svensk målare och skulptör.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/2 22:17:21 | 1 | 300 kr |
| 25/2 21:24:50 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Olle Nyman
Olle Nyman, född 1909 i Saltsjö-Duvnäs, död där 1999, svensk mÃ¥lare och skulptör.Läs mer om Olle Nyman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: grafik litografi litografier naturmotiv olle nyman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träd
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44 -
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39 -
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53 -
8362 Färglitografi
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52



